Vše o celiakii a bezlepkových potravinách

Příznaky celiakie

Pokud si myslíte, že byste mohli trpět právě touto nemocí, ale nechcete jít k lékaři, protože si myslíte, že vás lékař odmítne, můžete si udělat domácí test na celiakii. Tento test je volně prodejný a nyní je na trhu ve všech lékárnách. Název má Biocard – Celiac Test a vyjde vás kolem 500 Kč.

Testování celiakie se provádí v prvním kroku z krve. Je tedy nutné se při domácím testování píchnout do prstu a z kapky odebrané krve vyhodnotit množství IgA v krvi (protilátky celiakie). V testu najdete i příbalový leták, kde je podrobně popsáno jak test funguje a jak správně vyhodnotit výsledky. Jakmile vám test vyjde pozitivně, na nic nečekejte a lékaře vyhledejte.

Příznaky této nemoci jsou běžně zaměnitelné s jakýmikoliv běžnými příznaky špatného zažívání a jiných běžných obtíží. U žen se velmi často objevují potíže s početím, udržením dítěte a menstruací. Všeobecně pak platí, že prvotním příznakem je zhoršené zažívání. Celiaci velmi často trpí nadýmáním a průjmy, které vedou k hubnutí.

Celkově se pak jedná o člověka, který je psychicky neustále unavený a trápí ho svalové křeče, otoky končetin a nebo jejich časté mravenčení.

Celiakie se ale může projevit i na psychice, a to depresemi, úzkostmi a nebo také u dětí zhoršeným vnímáním a mentálním zaostáváním od svých vrstevníků.

Neléčená celiakie postihuje hlavně tenké a tlusté střevo. Tenké střevo vstřebává živiny do organismu. nedochází tedy ke správnému zpracování živin a potřebných látek a dochází k vypadávání vlasů, lámavosti nehtů, špatnému stavu kůže a pod. Co se týče tlustého střeva, tak neléčený celiak většinou umírá na jeho rakovinu.

V případě jakéhokoliv podezření na tuto nemoc se obraťte na svého obvodního lékaře.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Příznaky celiakie a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.