Vše o celiakii a bezlepkových potravinách

Bezlepková dieta zakázané potraviny

Když vám lékaři oznámí, že máte intoleranci na lepek, zjistíte, že už si ráno na snídani určitě nedáte křupavý rohlík. Pak ale zjistíte, že to není jediná potravina, kterou rozhodně nesmíte pozřít. Mezi další zakázané potraviny totiž patří i výrobky, které se moukou obohacují.

K nim patří například uzeniny, hlavně pak ty z kuřecího separátu, který je moukou obohacován pro lepší pojivost materiálu, nehledě na to, že je směs uchycena umělým nebo pravým střívkem.

Rozhodně nesmíte žádné kukuřičné lupínky, müsli, cornflakes, ovesné vločky, krupici, mléčné výrobky (nekvalitní)  a podobně. V době, kdy je výroba potravin modernizovaná, je těžké se vyhnout tomu, že některá potravina nebude lepek obsahovat. Proto vždy dbejte na to, že si pečlivě pročtěte složení, ze kterého je vybraná potravina složena.

Bezlepkové potraviny jsou označeny vždy logem, které vypadá jako klas a je v přeškrtnutém červeném kolečku. Takto označené potraviny jsou bezpečné.

I přesto ale mohou obsahovat menší množství lepku, jelikož se mohou vyrábět na výrobních linkách vedle výrobní linky, na které se zpracovává žito. I u těchto výrobků si raději složení překontrolujte.

Také těstoviny lepek obsahují. Tím pádem i ty patří mezi zakázané potraviny.

Ne nadarmo se o bezlepkové dietě říká, že je bílkovinná. Celiak se živé hlavně masem, mléčnými výrobky (není-li omezen i tímto typem onemocnění) a vejci. Vhodné je tuto stravu doplňovat o vlákninu, jak ve formě psyllia, tak i vlákniny ve stravě. Celiak může doplňovat jídelníček rýží, luštěninami, zeleninou a ovocem a také bramborami.

Pokud se i přesto nehodláte vzdát svého oblíbeného rohlíku, můžete si koupit ve zdravé výživě bezlepkovou mouku a rohlík z ní si upéct doma. Na tomto webu najdete spousty receptů a inspirací k bezlepkovému jídelníčku.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Bezlepková strava a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.